Co je to udržitelná móda?

Udržitelná móda tak, jak ji vnímám já, je móda, která je etická, ekologická, kvalitní a lokální.

Etický rozměr, který je pravděpodobně nejvíce diskutovaný v souvislosti s módou a módními značkami, se dostává do povědomí s přibývajícími dokumenty a zprávami o šílených podmínkách lidí, kteří v textilních továrnách v Asii nebo i jinde  na světě pracují. Pracují v nevyhovujících podmínkách s nedostatkem pracovních ochranných potřeb, za neskutečně malou mzdu a v nevyhovujících budovách. Ze strany řetězců jsou majitelé továren tlačeni na co nejmenší náklady. Pokud si zaměstnanci stěžují, mohou být i biti, vždy ale následuje okamžitá výpověď. Vyrůstá tak generace dětí, kteří vidí své rodiče jednou za týden, ne-li ještě méně, vyrůstají u prarodičů, a to vše jen za podmínek, pokud jsou rodiče schopni ze své malé mzdy ušetřit na cestu za svými dětmi.

To vše jen proto, abychom si byli schopni na druhém konci planety koupit tričko za 199,- Kč, nebo i méně. Tričko, na kterém má prodávající obrovskou marži.

cena trika

Ekologický rozměr se týká zátěže životního prostředí a lidí, kteří vyrábí a pracují s toxickými barvivy. Výrobci hledají barviva, která budou stabilní a bude jich potřeba malé množství. Vzhledem ke spirále moderní společnosti, která očekává nové kousky v obchodních domech každý týden, zároveň za ně chce utrácet co nejméně, výrobci chrlí nepřeberné a nepotřebné množství textilu, na jehož výrobu se spotřebovává nejpotřebnější surovina země – voda. Narůstá také obrovské množství umělých materiálů, čistá bavlna, len nebo konopí dávno nestačí.

spotřeba vody na výrobu trika

Možným dalším přístupem v pohledu ekologie je recyklování nebo upcyklování již obnošeného oblečení. Tady nekupuji výrobky nové, pouze těm již nevyhovujícím dám jiný rozměr a účel. Staré jeansy přešiji na kabelku, pánskou košili na šaty apod. Upcycling, tak jak ho vnímám já je v podstatě oprava stávající kousku na nový nějakou vtipnou cestou. Samostatnou kapitolou je již poměrně známá vintage móda – tedy koupě starých věcí, které mají svoji hodnotu, a které je možné nosit znovu.

recyklovaná móda

Rozměr kvality navazuje na předcházející a dává vzniku tzv. slow fashion. Během období vzniku módního průmyslu, jak ho známe dnes, se nastavil logický přístup k ročnímu období, a to 2 sezóny. Tedy jarní/letní a podzimní/zimní. Módní domy vyráběly sice drahé kousky, ale móda byla nadčasová a zimní kabát jste měli nadosmrti. Tedy, pokud ho nesežrali moli. Nyní žijeme v době, kdy rok má 52 sezón. Instantně, rychle, levně a stále nově. Ohrnujeme nos nad věcmi, které jsou drahé, naopak některé drahé věci nemají svojí kvalitu a raději kupujeme levné oblečení s vědomím, že ho 2x vypereme a vyhodíme. 

nakupujte méně, ale kvalitně

Lokální výroba módy téměř neexistuje. Malé i velké textilky převálcovali levné věci z dovozu. Nejsme schopni a ochotni domýšlet cenu práce lidí u nás, náklady na materiály a zisk obchodníků. Velcí internetoví prodejci jdou po maržích, protože je potřeba uživit celý kolos a nic, co nemá 100 % marži nebo vyšší, nemá šanci. V případě, že by výrobek tuto marži měl, byl by v očích veřejnosti neprodejný. Um šití, výroby a techniky materiálů vymírá. Naštěstí je i dost mladých lidí, kteří chtějí tvořit, a o tom jsou tyto stránky.

nakupujte lokálně

Výrobky a výrobci, o kterých zde píšu musí splňovat jedno nebo více pravidel materiálového složení a musí být vyrobeny v ČR nebo SR:
1. Biobavlna
2. Jiné přírodní materiály jako je len, konopí, bambus… (ne kůže)
3. Ekocertifikovaný materiál (např. i Fair Trade)
4. Recyklovaná móda/výrobky z přírodních materiálů (ne kůže)

Pokud začínáte nebo víte o někom, kdo by zde měl svoje místo, určitě mi napište na info@udrzitelnamoda.cz

Budu se těšit.