Zpomalili jsme s: Markétou a Tuktuki

Zpomalili jsme s: Markétou a Tuktuki

Jak jsem se k tématu udržitelné módy dostala, a proč je pro mě důležité?

Vystudovala jsem humanitní práci, takže mým záměrem odjakživa bylo pomáhat lidem, a to i lidem v zemích globálního jihu. Čím více jsem pronikala do tohoto tématu, tím více jsem měla pocit, že nejlepší způsob, jak těmto lidem pomoci je prostě si něco od nich koupit. Na jednu stranu se tím totiž podporuje to, co umí, a na druhou stranu je to mnohem důstojnější, než tam jen přijet a rozdat jim peníze a jídlo. Nějakou dobu jsem zvažovala, co bude nejlepší způsob, jak celou věc realizovat. Přišlo mi, že na českém trhu je docela prostor pro zajímavé oblečení, protože v té době tady vůbec nic nebylo a v zahraničí taková móda dobře valila. Tak jsem si domluvila stáž v Bangladéši, což už je asi 5 let. Chtěla jsem se podívat, jak se vše vyrábí, jak to funguje a bylo pro mě důležité vidět, jestli to opravdu má nějaký dopad na konkrétní lidi. Navštívila jsem šicí dílnu, kde bylo asi 250 žen, které vyráběly oblečení od úplného začátku – koupí si klubko nití a samy si je barví, tkají do látky, stříhají a šijí výsledný kus. Je to dílna, kde funguje elektřina pár hodin denně. Ženy tam v podstatě s nulovou technikou a na šlapacích strojích vyrábí krásné věci třeba i pro PeopleTree. Při odjezdu jsem nakoupila pár věcí, které jsem pak přes kamarády chtěla prodat a zjistit, jaký budou mít ohlas tady u nás. Zájem byl, a tak jsem do toho spadla poměrně neplánovaně rychle.

Tuktuki

Kde se vyrábí tvoje výrobky a z jakých materiálů?

Je to poměrně různé, v současnosti spolupracuji s 10 různými dílnami. Na začátku to fungovalo tak, že jsem si vždycky naplánovala někam dovolenou a hledala jsem, jestli je v okolí nějaký zajímavý výrobce. Pokud jsem byla spokojená se všemi aspekty výroby, tedy kdo a jak to šije, tak jsem výrobky nakoupila a dovezla domů. V poslední době spíš hledám konkrétní produkty a dodavatele.

Mám nyní dodavatele z Maroka, Ghany, Malawi, Bangladéše, Indie a z Kambodži. Ne všichni mají oficiální certifikáty, ale buď jsem u nich přímo byla, nebo jsou členy nějaké národní asociace pro fair trade.

Co se týče látek, tak někteří nakupují klasicky látky a šijí přímo z nich, někteří si je sami tkají, někteří pracují s organickou bavlnou i tím způsobem, že si ji dokonce sami pěstují (výrobce z Indie), a pak mám i zboží z dílen, které recyklují materiály, nebo využívají nezpracované látky z jiných továren a pracují metodou Zero Waste. Všechny informace najdete také u mě na webu – Tuktuki.cz

Některé výrobky také mají přímo na cedulce, kdo konkrétní oblečení ušil, a tak si můžete online najít „svoji“ švadlenku, včetně jejího osobního příběhu. Tyto konkrétní dílny si i zakládají na tom, že se tam švadlenky naučí stříhat a šít výrobek celý, ne jen nějakou jeho část, jak to bývá obvyklé ve fast fashion. Tím se podporuje jejich vlastní rozvoj na trhu práce, dokonce některé z nich mají i granty, aby přímo podpořili rozjezd jejich malého podnikání.

Kde nakupuji své oblíbené kousky?

Navštěvuji více méně hlavně Secondhandy, výjimečně i něco šiji, občas nosím něco svého, nebo nakupuji v českých podobně zaměřených obchodech, které většinou objevím v rámci fashion marketů, na kterých se sama účastním. Doporučuji také přímo peopletree.com nebo z českých nila.cz.

Více skvělých produktů najdete na: Tuktuki.cz

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *