Zpomalili jsem s: Vendulou a Stoclass

Zpomalili jsem s: Vendulou a Stoclass

Jak jsem se k tématu udržitelné módy dostala, a proč je pro mě důležité?

Téma udržitelná móda se ke mně paradoxně dostalo v době, kdy už jsem měla vymyšlený koncept obchodu a jen mi chyběla ta pověstná poslední tečka. Byla jsem tenkrát shodou okolností na přednášce Kamily Boudové a na konci přednášky se mi doslova rozsvítilo :). Věděla jsem přesně, že chci v obchodě prezentovat minimalistické, basic kousky oblečení, které jsou z kvalitních materiálů a od lokálních tvůrců, jen jsem nic nevěděla o udržitelné módě. Týden na to, jsem viděla film “The true cost” a bylo rozhodnuto, od té doby jsem si v tzv. obchodních řetězcích nic nekoupila a navíc se snažím i tím, co dělám, přenést povědomí o udržitelné módě dál.

Kde se vyrábí to, co prodávám a z jakých materiálů?

Všechno oblečení, které v obchodě mám, je vyráběno v České republice. Někteří návrháři mají dokonce i látky vyráběné v Čechách. Vždycky se v první řadě zajímám, jak a kde jednotlivém věci vznikají. Pomalu začínám vybírat i návrháře z jiných zemí, ale velmi opatrně, řekla bych, jelikož si myslím, že u nás máme velké portfolio návrhářů a pokud už si někoho vyberu, musí to být opravdu něco zajímavého a hlavně něco, co mi v naší nabídce chybí. V těchto případech se o to pečlivěji starám o zákulisí výroby a raději si vybírám menší značky a autory, kteří mají stejné smýšlení o módě, kvalitě produktů, lokální výrobě atd.

udrzitelna moda

Jak už jsem zmiňovala výše, materiál u oblečení je neméně důležitý. Podle mě je například lepší, koupit si jedny kvalitní kožené boty, které vám vydrží a můžete je nosit stále než třeba jít do nějaké alternativy, která vám tolik nebude sloužit. Stejně tak to vnímám s vlnou, či kašmírem (např. takový kvalitní kabát budete mít navěky).

Kde nakupuji své oblíbené kousky?

Samozřejmě u sebe v obchodě, jak jinak :). Je to nejen proto, že se mi ty věci líbí, ale taky kvůli tomu, abych si odzkoušela kvalitu a pohodlí. Můžu pak i zákazníkům lépe oblečení odprezentovat. Přesto vždy přemýšlím, zda ten kus oblečení potřebuji, vynosím, zkombinuji atd. Například na jedny šaty od Hany Zárubové jsem si počkala skoro rok, než jsem přesvědčila sebe samu, že je na místě si je koupit. Za posledních pár let, ale obecně moc nenakupuji – pamatuji si, že během prvního roku, kdy jsem měla obchod jsem si nepořídila ani jednu věc do šatníku…a přežila jsem to :). Spoustu oblečení mám ještě z doby “před obchodem”, jelikož jsem vždy tíhla k minimalistickým a nadčasovým věcem. Pak teda občas zajdu do second handu, tam vybírám buď pánské košile, které ráda nosím nebo vintage kousky, které nápaditě kombinuji s novými věcmi.

www.stoclass.com

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *