Zpomalili jsem s: Lucii, Helenou a BavLeg

Zpomalili jsem s: Lucii, Helenou a BavLeg

Jak jsme se k tématu udržitelné módy dostaly, a proč je pro nás důležité

Jsme sesterské duo – Lucie a Helena, a spojily jsme naše dvě profese. Já jsem dámská krejčová (Helena) a Lucie dělá grafický design. Prvotní impulz byl právě od Lucie. Hledala pohodlné oblečení na jógu a meditace, které bude světlé a z přírodních materiálů. Na trhu toho najdete hodně, ale naprostá většina jsou produkty z umělých vláken, v tmavých barvách nebo se sportovními potisky. Začaly jsme tedy pátrat po vhodných českých bio materiálech. Snažíme se vést vědomý a pomalý způsob života. A tak, když jsme začaly tvořit, dohodly jsme se, že budeme dodržovat tyto standardy. Myslíme si, že vzhledem k opravdu široké nabídce produktů, by ty nové měly vznikat právě s ohledem na udržitelnost. Snažíme se využít i zbytečky z výroby, nic nevyhazujeme, tak abychom byly i zero-waste.

Kde se vaše výrobky vyrábí a z jakých materiálů?

Vše si šijeme samy. Ze začátku jsme si prošly delší etapou pátrání, testování a šití zkušebních vzorků z bio látek pletených v Česku. Dbáme na to, aby materiály včetně nití měli certifikaci GOTS, Öko-tex Standard a byli i Fair-trade, což je pro nás srovnatelně důležité. Všechno jsme zkoušely samy na sobě, jestli nám vyhovuje střih a vlastnosti, a pokud nevyhovovalo, hledaly jsme dál. Jakmile jsme doladily střih na legíny, začaly jsme s přípravou a výrobou dalších kousků, především triček a body. Máme plný sešit nápadů a potisků, takže nabídka se bude do budoucna rozšiřovat.

udrzitelna moda

Potisky vytváří hlavně Lucie, od návrhu přes výrobu matrice až po samotný tisk přírodními barvami. Při tisku záleží na mnoha detailech (množství barvy, tlak…), proto je každý kus originál. Netiskneme metry látky najednou, ale kus pro každý oděv zvlášť. Máme tak možnost vnést do celého projektu spontánní aspekt – tedy to, co zrovna cítíme nebo chceme vytvářet. Potisky koncipujeme tak, aby oblečení bylo nejen barevné a zábavné, ale i vkusné a kombinovatelné na běžné nošení.

Kde nakupujete vaše oblíbené kousky?

Navštěvujeme hlavně second handy, kde ale nakupujeme s rozumem, nejde přece o kvantitu. Vlastně nakupujeme jen párkrát za rok. Občas si koupíme nějaké doplňky od lokálních výrobců při návštěvě marketů. Našim cílem je vytvořit si šatník tak, aby obsahoval základní kousky, které se dají dobře kombinovat. Pokud se člověk o oblečení stará, dlouho mu vydrží a není potom potřeba ho tak často nahrazovat novými kousky. Je to především o vstupní politice – vnoření se do problematiky okolo udržitelné módy, nutí člověka se zamyslet i nad kvalitou látek. Už prostě více přemýšlíme nad tím, co si kupujeme.

Budeme se na vás těšit koncem listopadu na Slou a již od října v letenském CVRKU.

www.bavleg.cz

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *