Zpomalili jsme se: Zuzkou, Ivčou a Onevillage

Zpomalili jsme se: Zuzkou, Ivčou a Onevillage

Jak jsme se k tématu udržitelné módy dostaly, a proč je pro mě důležité?

Jednou jsme spolu vyrazily na kávu a zjistily jsme, že co se týká módy, líbí se nám podobné věci a máme stejný pohled na věc. A tak po krátkém rozmýšlení slovo dalo slovo a založily jsme společně oděvní značku ONEVILLAGE.

Zuzana:

O pomalou a udržitelnou módu se zajímám už dlouho. Vždy jsem si raději vybírala oblečení z kvalitnějšího materiálů, které bylo sice dražší, ale v šatníku mi vydrželo mnoho let, prakticky do roztrhání. Velký vliv na mě měla i moje maminka, která je dámská krejčová. A i když ve svém oboru už dlouho nepracuje, vždy pro nás něco šila. Bavilo mě učit se od ní šít, a vlastně se na ni obracím i dnes, když si nevím s nějakým střihem nebo postupem rady. Díky tomu jsem věděla, co to obnáší práce nějaký oděv vytvořit a jak má kvalitně ušité oblečení vypadat.

Zásadní pro mě bylo, když jsme na vysoké škole sledovali dokument Mardi Gras: Made in China (2005), který popisuje, za jakých nehorázných podmínek se vyrábí plastové korálky na jedno použití pro stejnojmenný festival v New Orleans. Díky tomu jsem se o témata pracovních podmínek, ekologických aspektů módy a celkově o dopady konzumu a nadprodukce začala zajímat více.

Bydlíme na Šumavě, můj táta pracuje jako hajný, takže jsme hodně času trávili v lese, a proto mám i k přírodě velmi blízko.

Ivana:

To, že se snažíme vytvářet udržitelnou módu, je zásluhou Zuzky. Byl to její sen mít vlastní značku oděvů z ekologických materiálů, a osobně ji považuji za odborníka v tomto směru, protože má neuvěřitelné znalosti. Nemohu říct přesně, kdy jsem začala o udržitelné módě přemýšlet, protože to byl postupný vývoj. Ale první impuls bylo moje těhotenství před 8 roky, kdy jsem musela řešit, co nakoupím svému děťátku, a rozhodla se pro pár látkových plen. V té době jsem začala vyhledávat články o ekologii ve všech směrech. Přírodní kosmetiku jsem používala už dávno. Ačkoliv je oděvní průmysl druhým největším znečišťovatelem planety, článků a informací o něm bylo nejméně. A tak to byl dlouhý vývoj, než jsem získala informace, které mám dnes. Nejvíc mě určitě ovlivnila kniha Veroniky Hubkové – Příběh skříně, dále knihy Kamily Boudové, seminář Kamily Vodochodské, Zuzka a všechny dokumenty zabývající se výrobou oděvů v zemích Asie. To byl prostě šok po každém zhlédnutí a musím říct, že i velké rozčilení. Říkala jsem si, proč se o tom nemluví a nepíše více, za jakých podmínek tam musejí lidé pracovat, kolik oblečení se spálí, protože je nepotřebné, kolik lidí zemře na zdravotní následky při výrobě jeansů, atd.

Móda mě vždy velice bavila a ráda jsem se oblékala hezky. Začala jsem se zajímat o efektivní šatník, a jak dospět k tomu, že nakupujete jen věci, které opravdu potřebujete a sluší vám. Nejsem člověk, který umí dělat změny ze dne na den, a tak jsem stále na cestě. O oblékání přemýšlím komplexně jako o vyjádření sebe sama a stále hledám. S oblečením to není vždy jednoduché. Pokud si chcete vybrat bio kosmetiku, jídlo či čistící prostředky, s klidným svědomím mohu říci, že si každý najde to své. Ale koupit oděv ušitý z ekologického materiálu, tak aby byl slušivý a padl mi, to se mi občas nedaří.

Mým přáním je, aby se povědomí o pomalé módě dostalo mezi širší společnost, a udržitelnost se stala standardem, a ne něčím speciálním, za co je stále branná.

udrzitelna moda

Kde se naše výrobky vyrábí a z jakých materiálů?

Oblečení šijeme v šicí dílně, která je nedaleko našeho bydliště. To je pro nás důležité, protože s dílnou tak můžeme být v pravidelném kontaktu. Oděvy momentálně vyrábíme z vybraných materiálů z českých pletáren, ze lnu vypěstovaného v Polsku a utkaného v Česku a z organické bavlny s GOTS certifikátem.

Kde nakupujeme svoje oblíbené kousky?

Ivana:

Oblečení jsem vždy vnímala jako vyjádření sebe sama. Vždy jsem hledala kousky, které mi padnou a v kterých se cítím dobře. A tak mám v šatníku mix věcí-momentálně asi 50 kousků oblečení plus spodní prádlo, sportovní oblečení a věci na zahradu. Co se týká pomalé módy, miluji českou značku Bioga, pár věcí mám od Armedangels, parku od české značky SUTU, kabát Pietro Filipi ušitý na Slovensku, zbytek věcí mám ze sušického butiku, kde prodává má kamarádka, a také ze second handu. Spoustu oblečení mám v průměru 4 a více let a ty jsou od značek, které s udržitelnou módou nemají nic společného, ale i toto oblečení chci unosit. A samozřejmě většina svršků je od nás z ONEVILLAGE.

Zuzana:

Oblečení nakupuji málo a vždy s rozmyslem. Věci v mém šatníku už mám opravdu dlouho. Mám od každého typu pár kusů a ty nosím stále dokola a různě je kombinuji. Momentálně hodně nosím zkušební vzorky od nás, abychom vše pořádně otestovaly. Kromě toho mám oblíbené kousky od českých lokálních značek a návrhářů, nějaké věci jsem si také sama ušila. Ráda si také přivezu nějaký pěkný kousek z našich cest, a vždy, když si ho pak obléknu, vracím se ve vzpomínkách na dané místo.

www.onevillage.cz

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *