Zpomalili jsme s: Radkou a Ekošatnou

Zpomalili jsme s: Radkou a Ekošatnou

Jak jsem se k tématu udržitelné módy dostala, a proč je pro mě důležitá?

K tématu jako takovému jsem se dostala tak nějak postupně. Nejdřív mi začala vadit kvalita oblečení z běžných obchodů, a tak jsem začala pátrat po kvalitnějším oblečení. Protože jakmile si nějaký kousek oblíbím a on změní barvu nebo se vytahá je mi to dost líto. A stejný už se nedá sehnat. Móda mě vždycky bavila a tak varianta, že budu nosit jen viditelně obnošené oblečení se mi vůbec nelíbila a neustálé nakupování nového nekvalitního mi přišlo jako škoda peněz. To jaký to má dopad na planetu a v jakých podmínkách to vlastně vzniká, jaké jsou materiály, atd. tak to mě dřív ani nenapadlo. Když se vrátím k mému pátrání po kvalitním oblečení, tak tím jsem začala nacházet informace o materiálech a znát hodnotu práce jako takové. Po prozkoumání celkového sortimentu byla přede mnou volba. Buď secondhandové oblečení a nebo nové a kvalitní. Ovšem co se týká financí, tak rozdíl to byl obrovský. Varianta secondhand byla tedy jasná a začala jsem vymýšlet a přemýšlet co s tím. Tím jsem došla k upcyklování. Proto úplně na začátku své tvorby jsem upcyklovala secondhandové oblečení. Ale bohužel nadšení jsem měla jen já. A tak mě napadla myšlenka jestli nejde nějak vytvořit cenově dostupné oblečení, ale přesto kvalitní a fair trade a ještě abych mohla nějak tvořit. Přesně to co bych já sama chtěla. Přesto ale od upcyklování nechci upustit a i protože preferuji ekologický způsob života, tak stále šiji sáčky na potraviny ze starých nevyužitých materiálů.

No a důležité je to pro mě, protože mám ráda módu. A nemyslím si že být dobře oblečený není o tom mít levný produkt z aktuální kolekce obchodního řetězce. A ještě více než módu mám ráda přírodu, a doufám že toto si bude uvědomovat čím dál více lidí a nebude nám právě ta rychlá móda vytvářet tuny odpadu.

Kde se moje výrobky vyrábí a z jakých materiálů?

Oblečení je potisknuté listy, takže tím jak se daný list otiskne je každý kus originál. A na to používám kvalitní ekologickou rostlinnou barvu. Samotný tisk probíhá v Hradci Králové, kde i bydlím, a ze kterého i pocházím. Oblečení, na které tisknu je od belgické značky Stanley/Stella. Ta vyrábí oblečení určené k dalšímu tvoření. Tato značka mě zaujala svou filozofií, které se i já držím, ale také stylovými basic střihy a barvou. Podle jejich filozofie v dnešní době neexistuje žádný jiný způsob výroby textilu, než s plným respektováním lidí a planety. Oblečení, které potiskávám je z organické bavlny, a díky všem opatřením má oblečení certifikát GOTS a organizací PETA byla značka Stanley/Stella označena za VEGAN značku.

Kde nakupuji svoje oblíbené kousky?

Nejraději a nejčastěji nosím ty svoje, ale snažím se spíš nenakupovat a nehromadit. Někdy to ale moc nejde, obzvlášť pokud máte ještě staré věci z obchodních řetězců, které se postupně rozpadají. Zjistila jsem že úplně nejlepší varianta a asi nejvíc cenově dostupné je kombinovat všechno. Takže v reálu to znamená, že to co už mám zachraňuji odžmolkovačem a barvením, kvůli obnově barvy. To co si potřebuji koupit, tak nejdřív popátrám, jestli to půjde sehnat kvalitně. jako např. trička a mikiny. Snažím se mít co nejméně věcí, a tak aby šli dobře kombinovat. Co je potřeba si vyzkoušet jako např. kalhoty, tak to popátrám v secondhandu a pokud tam nenajdu, musím do standartního řetězce. I tam někdy můj nákup končí, ale má to svá pravidla, vždy koupit jen to, pro co jdu a jen když mi to bude stoprocentně sedět. Prostě nekoupit nic co nutně nepotřebuji. Říkám to záměrně proto, že pokud si koupím něco z obchodního řetězce, není to pro mě nějaké selhání. Důležité je před nákupem přemýšlet a zvážit všechny různé možnosti.

www.ekosatna.cz

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *