Zpomalili jsme s: Olgou a Etikbutik.cz

Zpomalili jsme s: Olgou a Etikbutik.cz

Jak si se dostala k myšlence udržitelné módy?

Začalo to tím, že jsem aktivně hledala alternativy ke koženým botám. To byl pro mě asi úplně první impulz, protože kůže jako materiál už pro mě přestala být možností. Nejdříve jsem zkusila levné koženkové alternativy z řetězců, ale ty mi nevyhovovaly, protože se mi rychle rozpadly. Začala jsem tedy na internetu pátrat po alternativách a narazila jsem na zahraniční veganské značky. Dostala jsem se také ke spoustě informací, jak vlastně probíhá výroba bot a oblečení. Nastal u mě aha moment – tyto věci nejsou vyráběny strojově, ale za každým kouskem oblečení jsou lidé. Lidé, kteří pracují v často šílených podmínkách za skoro žádné peníze. Najednou mi to až fyzicky nešlo si v řetězcích něco koupit, protože jsem za každým výrobkem viděla člověka, který ho vyrobil.

Etická móda

Jak vznikl Etikbutik.cz?

Bylo to v období, kdy jsem pracovala v korporátu, ale věděla jsem, že je to jenom dočasná situace, jenom odbočka. Hledala jsem, jak se můžu realizovat a zároveň dělat něco společensky prospěšné, zároveň mě lákal web design a pohrávala jsem se s myšlenkou, že založím e-shop. A když jsem objevila kvalitní veganské boty, které na českém trhu ještě nebyly, bylo rozhodnuto. Rovnou jsem k nim připojila i etické značky oblečení, které se mi líbí a odpovídají městskému stylu. Obchůdek dostal název Etikbutik, protože etika je pro mě na prvním místě.

Etický přístup vnímám třírozměrně – směrem k lidem, ke zvířatům a planetě. Etika směrem k lidem je především o ocenění jejich práce a zabezpečení férových pracovních podmínek – takže vybírám fairtrade značky nebo produkty, které byly vyrobeny v Evropě. Dále všechny výrobky v Etikbutiku jsou veganské – z materiálů neživočišního původu. A ohleduplnost směrem k planetě je o využívání přírodních materiálů jako biobavlna, tencel (vlákna z eukalyptu), modal nebo len. Maximálně u mě najdete recyklované PET lahve na některých bundách.

Boty z veganské kůže jsou sice ze syntetických mikrovláken, ale u mě je etický rozměr na prvním místě a tento materiál je oproti kožence ekologičtější, protože daleko více vydrží. Mám jeden pár už třetí sezónu a jsou stále jako nové. Materiál je prodyšný, přizpůsobí se na noze, je voděodolný, takže není třeba boty impregnovat. Další možností veganských materiálů jsou i přírodní nebo recyklované – například Piňatex, což je textilie z ananasových vláken, korek, nebo recyklované PET lahve a podrážky z recyklovaných pneumatik.

Souvisí pro tebe nějak udržitelná móda a veganství?

Teď už ano, je to pro mě ucelený životní styl – zajímat se o původ věcí, které nakupuji, neubližovat a chovat se odpovědně. Ale například konkrétně maso jsem přestala jíst již před 11 lety, protože jsem chodila na jógu, které součástí je filosofie „ahinsa“ – což je myšlenka „nenásilí“ ke všem živým bytostem. Takže první bylo jídlo, pak kosmetika, a pak až se u mě přidala i móda.

Etické oblečení

Prozradíš nám nějaké novinky, které na podzim chystáš?

Tento podzim je nabitý novinkami. Rozšířili jsme otevírací dobu, navázali spolupráci se Zásilkovnou a na eshopu se dá konečně platit kartou. Od německé značky ArmedAngels máme již skladem krásnou novou podzimní kolekci a ještě dorazí várka měkoučkých svetříků a kardiganů z biobavlny. Sortiment rozšiřuji také o lifestyle věci, takže upršené dny si můžete zpříjemnit svíčkami ze sojového vosku od české svíčkárny Aromka nebo slovenskou přírodní kosmetikou Mylo. Udělat radost si můžete i s designovými šperky z betonu a polodrahokamů od dvou českých designérek značky Fakticky.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *