Zpomalili jsme s: Martinou a MYM

Zpomalili jsme s: Martinou a MYM

Jak jsem se k tématu udržitelné módy dostala, a proč je pro mě důležitá?

Módě se věnuji 7 let, jako návrhářka. Duší jsem ale zůstala zlatnicí, proto k oděvům přistupuji spíše sochařským způsobem s důrazem na siluetu a detail. Prvotním impulzem bylo, když jsem vytvořila model s názvem de-konstrukce. Ve kterém jsem se zabývala vznikem a zánikem konvenčních oděvních součástí a zbytkovým materiálem při střihu vznikajícím. Byla jsem konsternovaná zjištěnými fakty, které se týkají oděvního průmyslu. Dalšími kolekcemi s podtitulem „jde o vkus ne o peníze“ jsem začala kritizovat nadnárodní řetězce. Vše vyústilo celoroční udržitelnou kolekcí postavenou na přírodních materiálech, cirkulární ekonomice a na nulovém odpadu při jeho vzniku. Na to konto jsem se stala tzv. zeleným návrhářem. Vydala jsem se směrem, který se stal pro mě smysluplný a šetrný jak k přírodě tak k samotným nositelům. Odmítala jsem patřit do kategorie výrobců- ničitelů. Jak ve smyslu zamořování naší krajiny pesticidy, tak novodobého otroctví, které profituje z levných pracovních sil. To vše a mnohem více ovlivňuje naše lidské soužití. Především množství toxického a nerecyklovatelného odpadu a nadměrná produkce.

Udržitelná móda pro mě neznamená jen pěkný a originální kousek oblečení ale také to, co reprezentuje a jakých témat se dotýká. Pro mě je to životní styl, který je postaven na upřímnosti, čistotě a lásce k přírodě a k nám samým.

Kde se moje oděvy vyrábí a za jakých podmínek?

Oděvy zatím šiji u sebe v ateliéru. Jedná o malou a specifickou výrobu s důrazem na minimalizaci odpadu při vzniku daného oděvu. Jak při samotném navrhování, tak při konečných úpravách. Pečlivě eviduji a sbírám „odpad“ který se bez obav může hodit na kompost. Mám ale v plánu zbytky recyklovat a vytvořit materiál, ze kterého vytvořím štítky s popisky. Zatím mi slouží jako vodítko k efektivnímu využití daného materiálu a k osobnímu zdokonalování při výrobě. Většinou se jedná jen několik desítek gramů, které tvoří ústřižky nití a sem tam nějaký kousek látky.

I výběr nití je pro mě nesmírně důležitý, protože pracuji s přírodními rostlinnými materiály, nemohu proto použít konvenční polyamidovou nit. Kladu důraz na to aby můj produkt byl šetrný k přírodě a byl plně kompostovatelný, proto používám zásadně nit z bio bavlny s certifikátem GOTS neboli Global Textil standarts, zabývající se podobně jako Fair Trade důstojnými pracovními podmínkami ale u oděvního průmyslu.

Materiály vybírám velice pečlivě. Nejdůležitějším faktorem je pro mě jeho organický původ, pěstování samotné rostliny až po konečný metrážový produkt. Volím materiály, které v sobě neobsahují pesticidy ani zbytkové chemické residuem, a které splňují etické a environmentální požadavky.

udrzitelna moda

Používám materiály jako je len, ramie, eukalyptové vlákno, bambus, konopí a organickou bavlnu.

Len má na českém území dlouholetou tradici, proto zásadně volím právě ten českého původu. Tento materiál asi nemusím nikterak zdlouhavě představovat. Je výborný s pohledu termoregulace, to znamená, že krásně odvádí teplo když je léto a naopak zahřívá v zimě. Dále je antiseptický čili se sám vzduchem čistí (podobně jako vlna). Proto se nemusí tak často prát a je proto ekologický jak z pohledu spotřebované vody na údržbu tak při samotném pěstování.

Ramie, bílá jemně lesklá látka, nazývaná také jako čínská tráva má svůj historický původ již od samotných egyptských faraonů. Je to rostlinka vzhledem připomínající naší kopřivu. Roste jako plevel při březích řek, které svými kořeny zároveň zpevňuje. Nemusí se tím pádem uměle zavlažovat a její pěstování je nenáročné. Materiál je vhodný na šaty, tuniky a šátky do letních dnů kdy i přes vysoké teplotní rekordy zůstává krásně chladná a poskytuje příjemné útočiště pro tělo. Používám jí i ve směsi s Eukalyptovým vláknem, kdy materiál dostane ještě větší měkkost a jemnost a až éterickou polo průsvitnost. Tento materiál je antibakteriální, antiseptický a čím víckrát se vypere tím má jemnější a lesklejší charakter.

Bambus je díky velkému obsahu látky kun vysoce antibakteriální, a vzhledem k tomu že vyroste až o 1 metr denně, výborným materiálem. Používám především bambusový úplet, který je velmi hebký a jemný. Dále pracuji s bambusovým flísem který je v kombinaci s konopím výborným izolantem v chladném zimním období.

Posledním materiálem je bio bavlna s certifikátem GOTs. (Ke konvenční bavlně jsem přinejmenším velmi skeptická. Potřebuje spoustu vody pro pěstování a to většinou v místech kde již skoro žádná voda není. Dále je bavlna hodně náchylná na škůdce a plísně, proto zemědělci používají chemické pesticidy a hnojiva, která kontaminují půdu, vzduch, a podzemní vodu. Ničí tak zdraví nejen pěstitelům, živočichům žijících v okolí nebo v půdě ale i samotným nositelům). Proto pokud bavlnu tak organickou, ručně tkanou s certifikátem GOTs, která podporuje důstojné a kvalitní pracovní podmínky a zároveň podporuje tradiční řemeslo. V mé kolekci zastává organická bavlna nejkonvenčnější a zároveň nejmenší procento. Zařadila jsem jí zde hlavně proto, že někteří zákazníci neradi zkoušejí nové materiály a chtějí se do zodpovědného odívání vrhat velice pomalu. I přesto je materiál vybírán pod tím největším drobnohledem.

Kde nakupuji své oblíbené kousky?

Kde nakupuji? Abych řekla pravdu nejčastěji v obchodech z druhé ruky. Oděvy mají svou duši, jsou většinou ušity z kvalitních materiálů (když přečkaly víc jak dvě vyprání) a mají autentický charakter. Navíc chci být součástí cirkulárního neboli kruhového textilního koloběhu a dát kvalitním oděvům druhou nebo třetí šanci. Zároveň nechci podporovat rychlé oděvní řetězce, které chrlí dvě kolekce do měsíce a jejich zboží je spíše výkřikem do tmy než autentickým poselstvím.

A pak mě baví si opozičně šetřit na nějaký designový kousek, který je sice dražší ale o kterém sním a vím že jej unosím a bude se dát dobře kombinovat s tím, co už mám.

www.mym-eco.cz

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *