Zpomalili jsme s: Hankou, Stázkou a PlanetA

Zpomalili jsme s: Hankou, Stázkou a PlanetA

Jak jsme se k tématu udržitelné módy dostaly a proč je pro nás důležité?

Jmenujeme se Hanka a Stázka a jsme kamarádkami už od gymplu. Obě jsme umělecké povahy a zároveň nám záleží na prostředí, v němž žijeme. Nebaví nás ale povídat si o tom jen u kafe, proto jsme se rozhodly začít “konat” :D.

Hanka

„Od mala jsem pořád něco vyráběla, aranžovala, vyšívala, dekorovala. Mamka často vyprávěla, jak si šila oblečení, a tak i mě vždy lákalo něco si zkusit ušít. Až na vysoké jsem ale dostala k tomu, že jsem si půjčila její šicí stroj, na kterém jsem ušila své první výtvory. Měla jsem radost, že se ostatním líbí, což mě v mé snaze ještě více motivovalo.  Zajímám se o současné dění a před několika lety mě nadchl projekt neziskové organizace SIRIRI, se kterou jsem měla možnost vyrazit do Středoafrické republiky v rámci projektu „Škola hrou“. Tento projekt ve mně ještě více podnítil zájem o to, jak a kde žijeme a v jakém světě budou žít naše děti.

Když jsem se poprvé setkala s realitou světa “rychlé módy“ a textilního průmyslu, byla jsem negativně zaskočena. Znečišťování, špatné pracovní podmínky pro lidi, kteří se podílejí na výrobě oblečení, chemizace pěstování bavlny a výroby látek, špatně zaplacení zemědělci i zaměstnanci textilních továren… poprvé jsem se setkala s termínem “udržitelná móda”. To vše mě přivedlo na stejnou notu se Stázkou, se kterou jsme nakonec založily naši značku „PlanetA“.

Stázka

„Vždy mě bavilo oblékat se nevšedně a vyjadřovat skrze oblečení svou osobnost, náladu, pocity. Oblečení běžně dostupné v obchodech mi ale často připadalo „na jedno brdo“, nemluvě o jeho nízké kvalitě a nešetrném způsobu jeho výroby. Jednoho dne jsem si proto na svůj studentský byt odvezla mamky šicí stroj, který již dlouho odpočíval ve skříni – i přestože v mládí, v dobách socialismu, si mamka dokázala sama vykouzlit nádherné modely, které se špetkou závisti obdivovaly všechny její kolegyně z práce.

Po mnohých pokusech a testovacích modelech (tak bych zpětně popsala vlastnoručně ušité dárky pro mé kamarádky) jsem se postupně naučila šít. Byla to moje vášeň, které jsem ráda věnovala čas večer po škole a práci. S kamarádkou Haničkou, která to měla podobně, jsme často snily o tom, jak by bylo pěkné, otevřít si jednou vlastní ateliér. Když už jsme toto naše přání „probraly“ ze všech stran, řekla jsem si jednoho dne, že dost bylo řečí a že bychom s tím konečně měly něco udělat. Jsem moc ráda, že se nám podařilo začít si svůj sen plnit a těším se, jaká další dobrodružství s „Planetou“ zažijeme. :)“

Kde se naše výrobky vyrábí a z jakých materiálů?

Šijeme „zodpovědné“ oblečení. To znamená, že se zajímáme o původ materiálů, dopady jejich výroby na životní prostředí i na společnost. Oblečení šijeme ve velké míře i z (nových) nevyužitých látek. Jde se o materiály, které byly již vyrobeny, ale z nějakého důvodu nenašly využití – přebytky z velkovýroby, látky vyřazené kvůli drobným kazům, které nebylo možné ve velkovýrobě zpracovat, ale i látky od drobných dárců, designerů apod.  Oblečení naší značky je ušito lokálně ve spolupráci s našimi švadlenkami.

Kde nakupujeme naše oblíbené kousky?

Hanka

Snažím se vždy před každým nákupem oblečení přemýšlet, zda danou věc opravdu potřebuji. Pokud ano, preferuji kvalitní oblečení lokálních značek. Skvělá je například aplikace Alpaka, díky které si můžete nejen efektivně protřídit skříň, ale nabídne vám i oblečení udržitelných značek, které si můžete pořídit.

Poslední dobou často využívám stránku Vinted.cz, kde nakupuji oblečení z druhé ruky. Občas na ní prodávám i své oblečení, které již sama nenosím. Čas od času si některé kousky ušiji sama, mám z nich pak velkou radost, bohužel mi ale někdy trvá měsíce, než se k jeho ušití dostanu.

Stázka

Na nakupování oblečení mám podobný pohled jako Hanča. Mám také pár oblíbených českých a slovenských značek a tvůrců, které sleduji na sociálních sítích – např. Reparáda, Lazy Eye, Jaroslava Wurll Kocanová a mnohé další. Někdy je teda pěkně těžké odolat a nekoupit si u nich něco „jen tak“, takže se těším na každou příležitost, která mi může koupi nových šatů „odůvodnit“. 😀 Vážím si energie, nadšení a řemeslného umění, které do tohoto oblečení vkládají, a ráda je proto svou koupí podporuji – mnohdy jsou to opravdová umělecká díla. Zároveň mě inspirují a motivují k vlastnímu šití.

www.planetaeshop.cz

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *