Zpomalili jsem s: Markétou a Druhá ruka

Zpomalili jsem s: Markétou a Druhá ruka

Jak jsem se k tématu udržitelné módy dostala, a proč je pro mě důležité?

Udržitelná móda se ke mně dostala ze dvou směrů. První směr byl přes moji vlastní přeplněnou skříň, kde se vytrvale kupily věci, ale já měla stále pocit, že nemám co na sebe. Postupně jsem učila oprošťovat se od pocitu, že toho potřebuji tolik, a přicházela jsem naopak k poznání, že je mi lépe s méně věcmi. Druhý směr byla inspirace od mojí spolužačky a současné koordinátorky Fashion Revolution Veroniky Hubkové, která hned po škole založila vlastní značku, což jsem moc obdivovala, začala ji řídit směrem k udržitelnosti a informovat o tomto tématu i svoje zákazníky.

Už během moji práce v korporátní společnosti a později i během mateřské jsem zjistila, že potřebuji dělat něco, co mě naplňuje, co mi dává smysl. A tak z mixu těchto všech vlivů vznikla Druhá ruka.

Odkud je móda, kterou prodávám a z jakých je materiálů?

Druhá ruka je založená na třech myšlenkách – transparentnosti, udržitelnosti a lokálnosti. Lokálnost je naplňována tím, že vybíráme věci, které leží v českých skříních a snažíme se pro ně najít opětovné uplatnění u nás. Chceme, aby neodcházelo za hranice, nekončilo v Africe na skládkách a nepřesouval se tím celý problém někam jinam.

Věci, které najdete na e-shopu www.druharuka.shop vybíráme tak, aby nebylo poznat, že je už někdo nosil, a aby měl zákazník nebo zákaznice po rozbalení doma jistotu, že mu bude vše vyhovovat, když si předem na zboží nemůže sáhnout. Zboží, které nesplňuje tyto požadavky darujeme do azylových domů, nebo vozíme do firem, kde poslouží jako úklidové prostředky.

udrzitelna moda

Co se týče materiálů, tady je diskuze v rámci udržitelnosti poněkud komplikovanější, vše má svoje pro a proti. Většinový názor je, že největším problémem je polyester, protože je vyroben z ropy a dlouhou dobu se rozkládá. Realita je ale taková, že si ho lidé stále kupují a podle mě, je lepší si koupit nějaký kousek z něho vyrobený z druhé ruky, než novou věc z biobavlny. Někteří aktuálně tvořící menší návrháři módních značek navíc používají směsné materiály, které už vůbec nedokážeme recyklovat, ale z pohledu využití a výdrže takového výrobku, to ale smysl dává.

Do budoucna bychom se rádi pustili i do upcyklované módy, ale to nebudu zatím prozrazovat.

Kde nakupuji své oblíbené kousky?

Upřímně si to docela hlídám a za poslední rok jsem si koupila dvě věci do svého šatníku. Koupila jsem si jedny krásné biobavlněné šaty od slovenské udržitelné značky Cila. Druhou věc jsem si koupila na freshlabels.cz halenku ze směsi bavlny a konopí. Ostatní oblečení, které potřebuji si buď kupuji od lidí, kteří mi ho dávají do e-shopu, nebo navštěvují bleší trhy a second handy. Tady mohu doporučit holky z Převlíkárny – prevlikarna.cz, které pravidelně mapují secon handy po Praze.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *